Hadí svět

Dotazy

Duben 2007

Dotaz:
Dobrý den,prosím vás jak poznám samce od samice hroznýše královského?Děkuji pepa Kirinovic

Odpověď:
Dobrý den,

Pokud chcete zjistit pohlaví Vašeho hroznýše, tak máte na výběr z následujících metod:

1. Palpace – Tato metoda se dobře provádí hlavně u mláďat a malých hadů. Postup je následující. Musíte najít kloaku a pak opatrně stlačit svaly směrem od hlavy ke kloace a od ocasu ke kloace (současně). Pokud se jedná o samce, tak by měl vystrčit na tento podnět své hemipenisy. Tato metoda by se měla provádět s citem, aby nebylo hadovi ublíženo a měl by ji provádět pouze člověk, který má s hady zkušenosti!!!

2. Sondování – Toto je nejčastější způsob zjišťování pohlaví u hadů. Avšak u velkých a značně osvalených hadů může být problém se zavedením sondy. Nejprve je vhodné pořídit si nějakou sondu z chirurgické oceli, která bude velikostí přiměřena velikosti hada. Tento úkon je vhodné provádět sondou s kulatou špičkou. Speciální chirurgické sondy se dají běžně koupit v prodejnách s lékařskými potřebami a co se týče financí, tak jejich pořizovací cena není nijak závratná. Sondu nejprve omyjeme čistou vodou a poté ji zavedeme ze strany do kloakálního otvoru a posouváme ji krouživými pohyby směrem ke špičce ocasu. Jakmile už sonda nejde zasunout dále, tak přiložíme palec k ústí kloaky a sondu vytáhneme. Následně ji přiložíme směrem od kloaky k ocasu, přičemž stále držíme palec na ústí kloaky a současně na sondě. Pokud byl tento úkon proveden správně, lze nyní spočítat subkaudální štítky (štítky na spodní straně těla za kloakou směrem k ocasu). Podle jejich počtu můžeme celkem přesně určit pohlaví hada. U samců je to cca. 8 – 12 štítků, u samic 3 – 6. Tuto metodu by rovněž měl provádět pouze zkušený chovatel, jelikož se jedná již o celkem složitější zákrok. Musí se dávat hlavně pozor na to, aby u samic nedošlo k protržení pachové žlázy a u samce k poranění hemipenisu!!!

3. Pohled a pohmat –Tyto metody jsou zřejmě nejjednodušší, avšak tím netvrdím, že by byly stoprocentní. Pohledem můžeme zjistit délku ocasu. Obecně platí, že samci mají ocas dlouhý a štíhlý, zatímco samice ho mají krátký a u kořene široký. Pohmatem lze rozeznat samce od samice tím, že za kloakou má umístěn hemipenis, který by měl být nahmatatelný.

4. Podle drápků u kloaky – Tato metoda by mohla pomoci konkrétně Vám, protože se využívá u hroznýšovitých hadů. U nich je totiž možné nalézt drápky u kloaky. Tyto drápky mají větší a výraznější samci než samice. Samci je využívají při páření k „masírování“ samice.

5. Krevní zkouška – Tu musí provést veterinární lékař. Je to stoprocentní metoda, protože podle výsledků odebrané krve je schopen veterinární lékař zjistit, jestli v krvi převažuje více samčích nebo samičích hormonů. Avšak veterinář neprovede tuto zkoušku zdarma, tudíž musíte počítat s tím, že si od vás tento test nechá zaplatit.
Jakub Tvarůžek

Dotaz:
Včera se mi stalo že mi had vyvrátil sežranou myš a také nevím proč.Jen se domnívám že se asi cítil ohrožen,protože sem měl v teráriu myš ještě jednu.Četl jsem na netu že se to stává právě tehdy cítí li se ohrožen.Pepa Kirinovič

Odpověď:
S tou vyzvrácenou kořistí to může mít více důvodů, avšak tento je jeden z nich a pokud je Váš had zdravý, tak si osobně myslím také, že to udělal právě proto, že se cítil ohrožený a aby se odlehčil pro případný útěk, tak sežranou kořist vyvrhl. Pokud by se tak ale stávalo pravidelně i bez nějakých podnětů, hledal bych problém jinde.
Jakub Tvarůžek

 
Jakub Tvarůžek