Hadí svět

Jedovatí hadi

Zadní jedové zuby

Tento typ uložení jedových zubů se nazývá opistoglyfní. Zadními jedovými zuby se pyšní 1/3 užovkovitých. Většinou mají 1 pár jedových zubů, někdy se ovšem najdou i jedinci, kteří mají na každé straně horní čelisti (maxilly) 2 jedové zuby.
Tito hadi jsou také úspěšnými lovci, ovšem mají to oproti hadům s předními jedovými zuby trochu těžší. Musejí se totiž do kořisti nejprve zakousnout, dobře ji uchopit, posunout si část těla kořisti trochu dál do tlamy a až pak teprve přijdou na řadu jedové zuby, které se do kořisti zakousnou a vpraví do jejího těla jed. Tato akce proběhne poměrně rychle, avšak stejně trvá o něco déle než uštknutí hadů s předními jedovými zuby. Proto také má oběť trochu času, aby se hadovi bránila. Had ji ale většinou uštkne opakovaně a ta se stejně nezachrání. Častokrát ale stihne hada ještě poranit.
Užovkovití hadi se zadními jedovými zuby produkují jed v Duvernoyových žlázách, což jsou přeměněné slinné žlázy. Zadní jedové zuby jsou často vybaveny rýhou, po které stéká jed do těla kořisti.
 
Jakub Tvarůžek