Hadí svět

Jedovatí hadi

Jedové zuby

Jedové zuby jsou pro jedovatého hada jednou z nejdůležitějších věcí v těle. Bez nich by se nemohl bránit, ani si ulovit kořist.
Jedový zub je vybaven kanálkem nebo rýhou, kterou hadi rychle a úspěšně vpravují do těla kořisti jed. Nejzákladnější rozdělení jedových zubů je na přední jedové zuby a zadní jedové zuby.
Hadí zuby, ať už přední jedové, zadní jedové nebo běžné, nemají kořen, kterým by byly „ukotveny“ v čelisti. Zuby vyrůstají spíše „na čelisti“, proto se snadno vylamují. Jenže hadi svůj chrup obměňují po celý svůj život, a tak i když jim nějaký zub vypadne, zanedlouho vyroste znovu. Had nejčastěji přijde o zub při polykání kořisti. Svými zuby totiž sune kořist do jícnu a někdy se stane, že vylomený zub zůstane v jejím těle a had ho i s ní spolkne. Avšak hadi o zuby přicházejí samovolně naprosto běžně. Normální i jedové zuby se jim pořád obměňují. Jestliže je jedový zub už starý, je odpojen od jedové žlázy. Takovýto zub je v podstatě mrtvý. Vždy je ale odpojen jen jeden. Nikdy se nestane, aby se od jedové žlázy odpojily oba jedové zuby současně, poněvadž musí jeden zůstat aktivní a připraven k lovu nebo obraně. Jakmile se mrtvý zub odpojí, vypadne a jeho místo zaujme nový jedový zub, trvá ještě chvilku než se na jedovou žlázu napojí. Po napojení je zub opět plnohodnotný a připraven k útoku.
Hadům se zuby obměňují několikrát do roka.
 
Jakub Tvarůžek