Hadí svět

Dotazy

Červen 2007

Dotaz:
Dobrý den,
chystáme se na dovolenou do Egypta a v diskuzi o lokalitě, kterou máme navštívit, lidé psali, že jsou v moři hadi. Nikdo ale nepíše jaký druh, ale všichni říkají, že jsou jedovatí. Proto se chci zeptat, zda jsou mořští hadi žijící v oblasti Taby opravdu jedovatí a jak se zachovat přisetkání s nima? Mohou zaútočit bezdůvodně? A co dělat v případě uštknutí? Je možná nějaká pomoc?
Děkuji Renata


Odpověď:
Dobrý den.
Hned úvodem bych Vás rád uklidnil. Opravdoví mořští hadi se v Rudém moři a konkrétně v okolí Taby nevyskytují. Opravdoví mořští hadi obývají daleko teplejší moře a oceány (např. Jihočínské moře apod.). Jejich výskyt je velmi častý hlavně v Austrálii a Asii. Obecě platí, že většina hadů jsou velmi dobří plavci, tudíž někdo mohl spatřit docela obyčejný druh v dané lokalitě ve vodě a dospěl k názoru, že se jedná o mořského hada. Nutno však upozornit, že mořští hadi mohou často migrovat, tudíž varianta, že by zabloudil i do Rudého moře není rovněž zcela vyloučena, avšak já jsem toho názoru, že pravděpodobnost této migrace je zcela minimální. Rád bych Vám také odpověděl na otázku týkající se útočnosti mořskýh hadů. Mořští hadi patří mezi plaché živočichy, tudíž i v lokalitách jejich hustého rozšíření nedochází k častým útokům na člověka. A nakonec bych se vyjádřil k jejich jedovatosti, čímž Vás zřejmě velmi nepotěším. Mořští hadi totiž patří mezi hady nejjedovatější a jejich toxiny jsou velmi podobné toxinům korálovcovitých hadů (mořští hadi se v některých systematikách dokonce řadí mezi hady korálovcovité, v novějších publikacích se již můžeme setkat se samostatnou čeledí mořských hadů). Pokud byste hledala ještě nějaké informace o mořských hadech, navštivte tento odkaz, který se nalézá na portálu Hadího světa a je věnován právě mořským hadům: http://hadisvet.webgarden.cz/zivotni-prostredi-hadu/morsti-hadi.html
Závěrem bych Vám rád popřál pěknou a klidnou dovolenou v Egyptě a myslím si, že můžete být klidná ohledně setkání s mořskými hady. V Egyptě máte totiž daleko větší pravděpodobnost, že narazíte na prudce jedovatého suchozemského hada (např. na Kobru). Nechci Vás však tímto děsit. Člověk si musí hlavně dávat pozor a pořádně se koukat kam šlape a snažit se číst terén před sebou.
Jakub Tvarůžek
 
Jakub Tvarůžek